تکنولوژی Hyper Threading

آبان ۲۶, ۱۳۹۹

امروز قصد داریم یک مقاله جالب برای شما مخاطبین مرکز بازرگانی ایران تهیه و به انتشار قرار دهیم . قبل از اینکه تکنولوژی Hyper Threading را براتون توضیح بدیم ، می خواهیم گریزی بزنیم به یک شرکت درجه یک و از همه مهم تر معروف ، درسته شرکت بزرگ Intel  .

قطعا می دونید که شرکت Intel  یکی از قوی تری  و خفن ترین شرکت های سازنده پردازنده هستند. شاید شرکت های زیادی در ساخت پردازنده CPU  وجود داتشه باشد اما این شرکت نه تنها یکی از محبوب ترین شرکت در تولید پردازنده هستش بلکه تمامی تکنولوژی های بروز رو هم در پردازنده های جدید خودش اعمال می کنه .

تکنولوژی Hyper Threading

خب برگردیم سر موضوع اصلی خودمون ، تکنولوژی Hyper Threading ، که توسط شرکت Intel ساخته شده و روانه بازار شده.قطعا این سوال به ذهنتون اومده که تفاوت این پردازنده نسبت به سایر پردازنده های چه چیزی هستش ؟

بهترین راه برای پاسخ پرسش شما توضیح با این مثال هستش : اگر ما یک پردازنده ی عادی داشته باشیم ، در هر پردازنده تنها یک هسته وجود دارد اما در تکنولوژی Hyper Threading هر هسته حقیقی و فیزیکی به دو دسته مجازی تبدیل می شود

تکنولوژی Hyper Threading

با یک حساب سر انگشتی ساده اگر  پردازنده شما دارای دو هسته فزیکی باشد در نتیجه شما با کمک این تکنولوژی شما دارای ۴ هسته خواهید شد.

تکنولوژی Hyper Threading در چ ه سری از پردازنده ها کار می کند؟

این تکنولوژی در سری پردازنده های Intel core T Core M و Xeon , CoreVpre  قابل دسترس کامل می باشد و به راحتی شما می توانید  در سطح بازار مشاهده نمایید ، اما برای استفاده از این تکنولوژِ شما می بایست مادر برد به همراه سیتم عامل و BOS شما نیز دارای ویژگی Hyper Threading باشد.

مزیت اصلی تکنولوژی هایپر تردینگ در چیست ؟

همانطور که می دانید این تکنولوژی انحصار شرکت Intel  است، در حقیقت شرکت Intel  به وسیله تکنولوژی هایپر تردینگ یک هسته را به دو بخش تقسیم کرده که همزمان می توانند کار های  متفاوتی را پردازش کنند.

Hyper Threading

با این کار کارایی و سرعت پردازش اطلاعات به شکل چشم گیری افزایش یافته و سبب می شود تا نه تنها سرعت عملیات انجام شده کاهش یابد بلکه در زمان نیز صرفه جویی به سزایی خواهد شد.

چرا باید از این تکنولوژی استفاده کنیم ؟

همانطور که می دانید امروزه تمامیمادر بردهای جدید با تکنولوژی هایپر تردینگ سازگارند، اما در پردازنده های قدمی تمامی ورودی اطلاعات می بایست در صف انتظار ایستاده تا نوبتشان رسیده و پردازش شوند در صورتی که در این تکنولوژی طول صف ها به علت دو برابر شدن هسته 

پردازگر کوتاه تر شده و همچنین زمان آن بسته به تعداد هسته مورد استفاده نصف خواهد شد ،پس برای کارایی بهتر ئ همچنین سرعت عملی بالاتر قطعا مستلزم این است که از این تکنولوژی بهرمند شویم .

ویژگی منحصر به فرد تکنولوژی Hyper Threading :

نکته پایانی و بسیار مهم :

این تکنولوژی تنها از BOS  مادر برد فعال خواهد شد ، بنابراین اگر شما قصد خرید مادربرد که قابلیت استفاده از این تکنولوژی را دارد را داشته باشید باید به این نکته دقت نمود که حتما

این مادر برد با این تکنولوژی سازگار باشد، چرا که هنوز هم در بازار ما شاهد مادر بردهایی هستیم که از این سیستم پشتیبانی نمی کنند. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *